Torstai, 20. huhtikuuta, 2006
Sijoituskoulussa on annettu yli 20 000 oppituntia
Pörssisäätiön Sijoituskoulu koostuu kuudesta oppitunnista, joihin jokaiseen kuuluu oppimateriaali, tehtävä ja pätkä jatkokertomusta esimerkkisijoittajien Jaanan ja Eskon toimista. Tehtävään saa heti vastauksen, ja mahdolliset virheet voi korjata tekemällä harjoituksen uudelleen. Joskus oikeita vastauksia voi olla useita.
Koulu alkaa miettimällä, olisiko minusta osakesäästäjäksi. Viimeisessä osassa perehdytään tuottojen kotouttamiseen. Opetusmaterialissa käydään läpi sijoittamisen perusasiat yksinkertaisella kielellä. Linkeistä löytyy vaativampaa tietoa kokeneemmillle sijoittajille.
Sijoituskoulu alkoi maanantaina 30. tammikuuta. Kahden ensimmäisen päivän aikana aloitusjaksolla vieraili lähes 2500 oppilasta. Helmikuussa toista oppituntia ”Suunnittele sijoituksesi” luki yli 3500 kävijää.
Jatkossa Sijoituskoulun oppitunteja ratkottu tasaisesti, huhtikuun kahden ensimmäisen viikon aikana jokaisella jaksolla oli käynyt ainakin 500 oppilasta. Suosituin oli viides tunti ”Miten ostan osakkeita?”.
Ulpu Horsma voitti palautepalkinnon
Sijoituskoulun opiskelijat voivat lähettää mielipiteitään tehtävistä ja oppimateriaalista Pörssisäätiön www-sivuston palautetoiminnolla. Huhtikuun alussa arvotun vastaajapalkinnon voitti Ulpu Horsma Lauttasaaresta. Hän saa Pörssisäätiön tuoreen Sijoittajan Vero-oppaan 2006.
Ulpu on sijoittanut osakkeisiin jo kolme vuosikymmentä. Pitkä työura pankeissa ja sijoitusalan yhtiöissä on pitänyt yllä mielenkiintoa kurssikehitykseen. Ulpu on huolehtinut taloushallinnosta, kirjanpidosta ja viimeiset vuodet myös kansainvälisten tytäryhtiöiden yhteistyöstä.
- Aloitin sijoittamisen vuonna 1975 ostamalla Rauma-Repolan merkintäoikeuksia. Ajattelin myydä ne hinnan noustessa ja kerätä heti voitot. Toisin kävi: hinta laski, osakkeet merkittiin ja kesti vuosia ennen kuin pääsin edes omilleni.
Asuntokaupat ilman lainaa
Ulpun tavoitteena on kerätä sijoittamalla rahaa säästöön
- Olen ostanut asunnon tarvitsematta lainarahaa. Samoin asunto-osakkeeseen liittyvät peruskorjausmenot ja ajoneuvot olen voinut maksaa säästöistäni. Näin 58-vuotiaana ajattelen, että tulevaisuuden sairastelut, hoidot ynnä muut tarpeet vaativat taatusti rahallista varautumista. Mitään suuria voittoja en ole tehnyt, mutta en toisaalta sellaista tappiotakaan, jota ei olisi voitolla katettu!
Eero Itkonen: sijoituksia poliisin maltilla
Eero Itkonen Hattulasta toteaa palautevastauksessaan, että Sijoituskoulun aineisto antaa sijoittajalle hyvää perustietoa ja ”jäitä hattuun”.
- Täyttä asiaa: perustietoa kaikille ja niistä eteenpäin kiinnostuksen mukaan.
Sijoittaminen alkoi kiinnostaa Eero Itkosta muutama vuosi sitten, kun hän jäi eläkkeelle poliisin ammatista.
- Paras tietolähteeni on ollut Seppo Saarion kirja Miten Sijoitan pörssiosakkeisiin. Pankkien sijoitusneuvojilta sain alasta hyvän yleiskatsauksen, täydennän nyt näkemyksiäni oppailla ja internetiä selaamalla.
Carita Luomala: pankkilaisen ammattitaito päivittyi
Kokkolassa Sampo Pankin asiakasneuvojana työskentelevä Carita Luomala opiskelee Sijoituskoulussa pitääkseen ammattitaitonsa ajan tasalla. Carita on käynyt läpi kaksi ensimmäistä oppituntia ja aikoo suorittaa myös loput neljä kevään mittaan. Hän ratkoo tehtäviä ja lukee oppaita ja artikkeleita iltaisin kotikoneelta.
- Sijoituskoulu tuntui oikein mukavalte. Tuli kerrattua sekä tuttua asiaa että uutta tietoa. Tehtävät olivat haastavia, ne vaativat kunnollista pohtimista. Vastauksiin oli mahdollista löytää monia hyviä ratkaisuja, ja niitä oli hyödyllistä vertailla, sanoo Carita.
Aluksi Carita epäili, että koulu on liian vaikea.
- Olin turhaan huolissani. Sijoituskoulu sopii hyvin myös aloittelijalle. Vaikeisiin termeihin löytyi selitys. Myös pankkityössä asiakkaille on kerrottava sijoittamisesta helposti ymmärrettävällä kielellä.
Sijoitusvinkki: kehittyvät markkinat ja Länsi-Eurooppa
Caritalla on kymmenen vuoden kokemus sijoitusneuvonnasta. Hän kerää tietoa pankin sisäisistä koulutuksista sekä internetistä. Kauppalehden ja Pörssisäätiön sivustot ovat hänen suosikkejaan.
- Olemme suositelleet Sammossa keväällä 2006 sijoituksia kansainvälisille markkinoille, esimerkiksi kehittyviin Japanin, Kiinan, Baltian, Puolan ja Venäjän rahastoihin. Myös Länsi- Eurooppa ja Pohjoismaat kiinnostavat. Tarjoan usein asiakkaille vaihtoehdoksi rahastosijoittamista, jotta sijoitus tulisi hajautettua kustannustehokkaasti.
Sijoituskoulu on valmiina, ole hyvä!
20.4.2006 Satu Ojala
Uutiskirje
Tilaa Pörssisäätiön viikoittainen uutiskirje. Kirjoita sähköpostiosoitteesi alla olevaan valkoiseen kenttään ja klikkaa sen jälkeen "Tilaan".
Kommentit
Ota kantaa
Asiasanat
- Aloitteleva sijoittaja
- Analyytikkopaneeli
- apurahat
- Arvoyhtiöt
- Bjarne kallis
- Börskvällar
- Eira Palin-Lehtinen
- Ennusteet
- Erkki Sinkko
- ETF
- Eva Liljeblom
- Finanssiosaaminen
- Finanssivalvonta
- Hajauttaminen
- Hannu Angervuo
- Henri Elo
- Huijaukset
- Jari Koskinen
- Jarmo Leppiniemi
- Kansanosakkeet
- Karo Hämäläinen
- Kim Lindström
- Kimmo Sasi
- Kirjat
- kolumnit
- Korko-opas
- korkorahastot
- Korkosijoitukset
- Korot
- Kotimainen omistajuus
- Kotitaloudet
- Kouluttajalle
- Koulutus
- Kulut
- Kurssilasku
- Kurssinousu
- Lausunnot
- Liisan lista
- Listautuminen
- Markkinat
- Mikael Jungner
- Minna Martikainen
- Norjan malli
- Omien osakkeiden ostot
- Omistajaohjaus
- Opettajalle
- Opettajille
- Opetusmateriaalit
- Oppaat
- Osakeannit
- Osakeomistus
- Osingot
- Pääomanpalautukset
- Parhaat sijoittajasivut
- Politiikka
- Pörssi-illat
- Pörssi-ilta
- Ps-tili
- Raaka-aineet
- Rahapolitiikka
- Rahastot
- Riski
- Riskit
- Säästäminen
- Seppo Saario
- Sijoittaja kertoo
- Sijoittajansuoja
- Sijoittajasivut
- Sijoittajaviestintä
- Sijoittamien
- Sijoittaminen
- Sijoituskoulu
- Sijoitusmuotojen tuotto
- Sijoitusrahastot
- Sisäpiiri
- Sixten Korkman
- Stefan Wallin
- Subprime
- SuomiAreena
- Sykliset osakkeet
- Tappiot
- Tekninen analyysi
- Testi
- Tiedote
- Tiedotteet
- tilastot
- Timo Ritakallio
- Timo Rothovius
- Toimialat
- Toimitusjohtaja
- Tom Lindström
- Tomi Salo
- Tulokset
- Tunnusluvut
- Tuotot
- Tutkimukset
- Tutkimus
- Työkalut
- Vaalit 2011

