Torstai, 26. marraskuuta, 2009
Sisäpiiriläisten kaupat voivat antaa rahanarvoisia vihjeitä
Pörssiyhtiön avainhenkilöiden tekemät oman yhtiön osakkeiden ostot ja myynnit voivat kertoa siitä, millaisena avainhenkilöt pitävät yrityksen tulevaisuutta. Yksin tältä vuodelta löytyy useita esimerkkejä sisäpiiriostojen seurannan hyödyllisyydestä.
Keväällä rakennusyhtiö YIT:n sisäpiiri alkoi ostaa yhtiön osakkeita. Yhtiön kurssi oli laskenut viiden euron tasolle, ja kohosi myöhemmin 14 euroon. Samaan tapaan myös kemianyhtiö Kemirassa sekä talo- ja yhdyskuntatekniikkaan keskittyneessä Uponorissa sisäpiiri on saanut ostoillaan hyviä tuottoja.
Yksityissijoittajan kannattaa olla sisäpiirin toiminnan tulkinnassa ja seurannassa kuitenkin varovainen.
– Tärkeätä on kiinnittää huomiota siihen, vallitseeko sisäpiirin ostojen ja myyntien suhteen konsensus eli kuinka monta sisäpiiriläistä käy kauppaa samansuuntaisesti, pankkiiriliike FIMin analyytikko Jonas Spohr sanoo.
Tukea näkemykselle
FIM seuraa sisäpiirin tekemiä kauppoja säännöllisesti. Jos kauppojen antama signaali on päinvastainen sijoitustutkimuksen näkemyksen kanssa, näkemyksen pohjaoletukset tarkistetaan ennen julkaisua.
Yksityissijoittajalle Helsingin pörssin sisäpiirin kauppojen seuraaminen voi olla työlästä. Osa yrityksistä on mukana Euroclear Finlandin NetSire-rekisterissä. Osa yrityksistä kertoo kaupoista verkkosivuillaan, mutta joistain yrityksistä tiedot pitää erikseen pyytää.
Joidenkin tutkimusten mukaan sisäpiiriläisten kaupat todella vihjaavat tuottojen mahdollisuudesta. Yhdysvalloissa sisäpiiri ylitti osakeostoillaan vuosina 1975–1995 markkinoiden tuoton 7,5 prosenttiyksiköllä vuodessa. Sen sijaan yritykset, joiden osakkeita sisäpiiri myi, alittivat markkinoiden tuoton yli kuudella prosenttiyksiköllä.
Toisaalta on myös tutkimuksia, joiden mukaan sisäpiiri ei saa ostoilleen lainkaan ylituottoja. Helsingin pörssin osakkeista tehtyjen muutamien tutkimusten tulokset vaihtelevat.
Suhteuta kaupat
Kauppojen tulkinnassa kannattaa muistaa, että sisäpiirin kaupankäyntiä rajoitetaan. Sisäpiiriläisillä on kaupankäyntikielto muutama viikko ennen tilinpäätöksen ja osavuosikatsausten julkistamista. Rahoitusmarkkinoita valvova Finanssivalvonta kehottaa sisäpiiriä tekemään ostoja ja myyntejä yhtiön tuloksen julkistamisen jälkeen.
Yksityissijoittajan kannattaa aina suhteuttaa sisäpiirin kaupat. Spohr kehottaa kiinnittämään huomiota kauppojen kokoluokkaan, jota kannattaa arvioida suhteessa henkilöiden omistukseen yhtiössä.
Sisäpiirin kauppoja koskeva tieto on hyvä suhteuttaa myös kaupantekijän varallisuuteen. Aina sisäpiiriläisellä ei myöskään ole varaa ostaa osakkeita vaikka tilanne olisi suotuisa. Joskus hänellä voi taas olla henkilökohtainen tarve vähentää omistustaan.
– Sijoituspäätöksissä sisäpiirin kaupankäynnin seurannalle tulee parhaimmassakin tapauksessa antaa vain rajallinen rooli, summaa Spohr.
Uutiskirje
Tilaa Pörssisäätiön viikoittainen uutiskirje. Kirjoita sähköpostiosoitteesi alla olevaan valkoiseen kenttään ja klikkaa sen jälkeen "Tilaan".
Kommentit
Ota kantaa
Asiasanat
- Aloitteleva sijoittaja
- Analyytikkopaneeli
- apurahat
- Arvoyhtiöt
- Bjarne kallis
- Börskvällar
- Eira Palin-Lehtinen
- Ennusteet
- Erkki Sinkko
- ETF
- Eva Liljeblom
- Finanssiosaaminen
- Finanssivalvonta
- Hajauttaminen
- Hannu Angervuo
- Henri Elo
- Huijaukset
- Jari Koskinen
- Jarmo Leppiniemi
- Kansanosakkeet
- Karo Hämäläinen
- Kim Lindström
- Kimmo Sasi
- Kirjat
- kolumnit
- Korko-opas
- korkorahastot
- Korkosijoitukset
- Korot
- Kotimainen omistajuus
- Kotitaloudet
- Kouluttajalle
- Koulutus
- Kulut
- Kurssilasku
- Kurssinousu
- Lausunnot
- Liisan lista
- Listautuminen
- Markkinat
- Mikael Jungner
- Minna Martikainen
- Norjan malli
- Omien osakkeiden ostot
- Omistajaohjaus
- Opettajalle
- Opettajille
- Opetusmateriaalit
- Oppaat
- Osakeannit
- Osakeomistus
- Osingot
- Pääomanpalautukset
- Parhaat sijoittajasivut
- Politiikka
- Pörssi-illat
- Pörssi-ilta
- Ps-tili
- Raaka-aineet
- Rahapolitiikka
- Rahastot
- Riski
- Riskit
- Säästäminen
- Seppo Saario
- Sijoittaja kertoo
- Sijoittajansuoja
- Sijoittajasivut
- Sijoittajaviestintä
- Sijoittamien
- Sijoittaminen
- Sijoituskoulu
- Sijoitusmuotojen tuotto
- Sijoitusrahastot
- Sisäpiiri
- Sixten Korkman
- Stefan Wallin
- Subprime
- SuomiAreena
- Sykliset osakkeet
- Tappiot
- Tekninen analyysi
- Testi
- Tiedote
- Tiedotteet
- tilastot
- Timo Ritakallio
- Timo Rothovius
- Toimialat
- Toimitusjohtaja
- Tom Lindström
- Tomi Salo
- Tulokset
- Tunnusluvut
- Tuotot
- Tutkimukset
- Tutkimus
- Työkalut
- Vaalit 2011

