Sisältöalue

Pörssisäätiö

Puolueetonta tietoa sijoittajille

Keskiviikko, 5. huhtikuuta, 2006

Valtio on suurin sijoittaja Helsingin pörssissä

Asiasanat: Valtionyhtiöt, Markkinat, Omistajaohjaus

Markku TapioValtion omistuksessa olevien yhtiöiden kurssit ja tulokset ovat nousussa. Vuoden kuluttua niillä on oma ohjausyksikkö valtioneuvoston kansliassa.

- Valtio on pitkäjänteinen omistaja, joka pyrkii kehittämään yhtiöitään esimerkiksi toimiala- ja omistusjärjestelyjen avulla. Viimeaikainen kehitys on osoittanut, että valtio-omisteisten yhtiöiden kurssi- ja tuloskehitys on ollut hyvä, sanoo johtaja Markku Tapio Kauppa- ja teollisuusministeriöstä.

Valtio omistaa 13 pörssiyhtiön osakkeita ja on pörssin suurin yksittäinen sijoittajataho. Sen omistusten yhteisarvo on vajaa 23 miljardia euroa. Omistajana valtio käyttäytyy samalla tapaa kuin mikä tahansa suuri sijoittaja.

Tuottavia omistuksia

Valtionyhtiöllä tarkoitetaan osakeyhtiötä, jossa valtion omistusosuus on yli 50 prosenttia. Pörssiyhtiöistä valtionyhtiöitä ovat Finnair, Fortum ja Neste Oil. Valtion osakkuusyhtiöt ovat puolestaan yhtiötä, joissa valtio on huomattava vähemmistöomistaja. Pörssilistalla valtion osakkuusyhtiöitä on yhdeksän: Kemira, Kemira GrowHow, Metso, Outokumpu, Rautaruukki, Sampo, Sponda, Stora Enso ja TeliaSonera.

- Suurin osa valtio-omisteisista yhtiöistä on maksanut vähintään toimialan keskitasoa olevat osingot, joten yhtiöt ovat olleet tuottoisia sijoituskohteita. Sama politiikka jatkuu, Markku Tapio sanoo.

Mukana Pörssi-illoissa

Valtio-omistaja tapaa piensijoittajia esimerkiksi Pörssisäätiön Pörssi-illoissa eri puolilla maata. Yksityissijoittajille julkaistaan kahdesti vuodessa Omistaja & Sijoittaja -lehteä.

Suurena omistajana valtio on mukana kehittämässä pörssiyhtiöiden hallintokäytäntöjä ja kannustejärjestelmiä. Yhtiötasolla omistajapolitiikan lähtökohta on ollut, että valtio-omistaja esittää yhtiön hallitukseen yhtä virkamiestä ja muut jäsenet ovat riippumattomia asiantuntijajäseniä.

Markku Tapio uskoo, että syksyllä aloittava yhteispohjoismainen pörssilista on hyödyksi suurille ja keskisuurille valtionyhtiöille ja osakkuusyhtiöille, koska samalla toimialalla toimivia yhtiöitä on enemmän kuin Helsingin pörssissä.

Omistukseensa valtiolla on tavallisesti vain sijoittajaintressi, joten tavoitteetkin ovat yksinomaan taloudellisia. Poikkeuksia ovat Finnair, Fortum ja Neste, joiden omistuksessa nähdään myös strategisia hyötyjä.

Omistajaohjaus keskitetään

Valtiolla on osakeomistuksia 50 merkittävässä yhtiössä. Niistä 29 on valtionyhtiötä. Noteeraamattomat pienet valtionyhtiöt vastaavat monesti valtio-omistajan määrittelemistä erityistehtävistä elinkeino- ja yhteiskuntapolitiikan aloilla.

Parhaillaan valtio terävöittää sijoitustoimintaansa: markkinaehtoisten valtionyhtiöiden omistajaohjaus keskitetään eri ministeriöistä valtioneuvoston kansliassa sijaitsevaan yksikköön toukokuussa 2007.

- Markkinat ovat ottaneet päätöksen vastaan hyvin myönteisellä tavalla. Omistajaohjauksen keskittäminen tulkitaan takeeksi siitä, että valtion omistus noudattaa jatkossakin johdonmukaista linjaa, Markku Tapio sanoo.

Tällä hetkellä yhtiöiden omistajaohjaus on hajallaan yhdeksässä eri ministeriössä. Merkittävin on kuitenkin kauppa- ja teollisuusministeriö, joka vastaa kymmenen pörssinoteeratun yrityksen omistajaohjauksesta. Pörssiyhtiöistä Sampoa ja Spondaa ohjataan valtiovarainministeriöstä ja Finnairia liikenneministeriöstä.

Omistuksia myynnissä

Valtion omistajapolitiikkaan kuuluu myös omistusten vähentäminen. Osakkeet myydään eduskunnan etukäteen antamien myyntivaltuutuksien puitteissa.Osakemyynnistä saatuja tuloja käytetään muun muassa valtionvelan lyhentämiseen, tutkimus- ja kehitystyöhön sekä Suomen Teollisuussijoitus Oy:n toimintaedellytysten vahvistamiseen.

6.4.2006 Matti Valli

Valtion omistuksen arvo pörssiyhtiöissä 2.3.2006
YHTIÖ
YHTIÖN

VALTION
 Osake-
määrä
Osakkeiden markkina-
arvo
Omistus- osuusOmistuksen arvo
 milj. kplmilj. euroa%milj. euroa
Finnair Oyj87,51 13656,6643
Fortum Oyj875,317 97951,59 262
Kemira Oyj124,81 78648,7869
Kemira GrowHow Oyj57,234730,0104
Metso Oyj141,74 33911,1481
Neste Oil Oyj256,46 70550,13 359
OMX Abp118,51 6821,321
Outokumpu Oyj181,32 71937,81 027
Rautaruukki Oyj138,93 95840,11 586
Sampo Oyj571,79 67313,91 341
Sponda Oyj79,268434,3235
Stora Enso Oyj*813,09 68211,91 162
TeliaSonera AB4 675,220 75813,22 736
YHTEENSÄ 81 447 22 827

* osakesarjat yhteensä

Bookmark and Share

Uutiskirje

Tilaa Pörssisäätiön viikoittainen uutiskirje. Kirjoita sähköpostiosoitteesi alla olevaan valkoiseen kenttään ja klikkaa sen jälkeen "Tilaan".

Kommentit

Ota kantaa

(pakollinen, näytetään kommentin yhteydessä)

(jos on)


Tilaa uutiskirje
NASDAQ OMX APV1 e-kurssi.

Sivun alku