Ps-tilille kannattaa suunnata riskisijoituksia

16.12.2010

Pitkäaikaissäästämislain voimaantulosta tulee pian kuluneeksi vuosi. Ps-tilit eivät mullistaneet suomalaista säästämiskulttuuria, vaan niiden vastaanotto on ollut odotuksiin nähden vaisu.

Syitä ps-tilien vähäiseen suosioon on useita. Ensinnäkin tuote on uusi, eikä kovinkaan moni vielä sitä tunne. Toiseksi, eläkevakuutuksilla rahaa tekevät palveluntarjoajat eivät tarjoa aktiivisesti ps-tiliä. Palveluntarjoajan kannalta se ei ole tuottoisaa liiketoimintaa.

Keskustelu pääomaverotuksen kiristämisestä vaikuttanee myös säästöhaluihin. Pitkäaikaisia sitoumuksia vältetään niin kauan kun verotuksen tasosta ei ole tietoa.

Epäilyistä huolimatta ps-tili on erinomainen säästämisvaihtoehto eläkevakuutukselle, sanoo Vaasan yliopiston rahoituksen ja laskentatoimen professori Timo Rothovius.

- Ps-tilin kustannusrakenne on eläkevakuutusta läpinäkyvämpi ja alhaisempi. Se on myös siirrettävissä palveluntarjoajalta toiselle. Lisäksi ps-tili sallii esimerkiksi suorat osakesijoitukset, sanoo Rothovius.

- Ps-tilit ohittavat ennen pitkää eläkevakuutusten kautta tehtävät sijoitukset, hän uskoo.

Osana
sijoitussuunnitelmaa

Pankeissa on arvioitu, että ps-tilien suosio hieman kasvaisi loppuvuotta kohden. Enimmillään 1 400 euron veroedun vapaaehtoisista eläkesäästöistä tälle vuodelle ehtii hyödyntää vielä joulukuun aikana.

Maksimaalisen veroedun saa, jos vuodessa ps-tilin kautta sijoittaa 5 000 euroa. Säästöt ps-tilin sisällä voi suunnata talletuksiin tai rahasto- tai osakesijoituksiin.

Tilin sisällä sijoituskohteiden muutos on verotonta samalla tavoin kuin aiemmin vapaaehtoisessa eläkevakuutuksessa. Myös ps-tilin osingot ovat verovapaita.

Ps-tiliä voi käyttää osana laajempaa sijoitussuunnitelmaa – etenkin jos sijoitettavia säästöjä kertyy enemmän kuin verovähennykseen oikeuttava enimmäismäärä 5 000 euroa vuodessa.

Jos ps-tili on vain osa sijoitussalkkua, Rothovius neuvoo tekemään ps-tilin kautta riskisimmät eli tuotto-odotukseltaan parhaat sijoitukset:

- Mitä suurempi on saatava tuotto, sitä suurempi hyöty veroedusta syntyy. Pienituottoisia sijoituksia sen kautta ei kannata tehdä, Rothovius korostaa.

Riskitaso
suhteessa salkkuun

Käytännössä ps-tilille kannattaisi siis ostaa osakkeita ja tehdä esimerkiksi korkosijoitukset muuta kautta. Rothovius pitää tärkeänä, että riskitasoa tarkastellaan suhteessa säästäjän koko omaisuuteen, ei pelkästään suhteessa ps-tilin sisältöön.

Ps-laissa palveluntarjoajia neuvotaan tarkkailemaan sijoitusten riskitasoa. Pankkien sekä vakuutus- ja rahastoyhtiöiden velvollisuus on katsoa, miten riskipitoisiin kohteisiin asiakas rahansa sijoittaa. Yksiselitteistä määräystä sijoitusten hajautuksesta ei laissa anneta.

Riskitasoa koskeva sopimusehto on yksi ps-lain vaikeimmista osista. Riskin määritteleminen on vaikeaa jopa akateemisessa keskustelussa. Palveluntarjoajien pitäisi osata ohjata asiakasta siten, ettei tämä sido tulevaa eläkettään huonosti hajautettuun salkkuun.

Finanssivalvonnan pitäisi seurata tarkasti ps-tilien riskitasoja. Jos palveluntarjoajat antavat eläkesäästäjien ottaa liikkaa riskiä, viranomaiset voivat joutua täsmentämään ohjeitaan myöhemmin.

Kommentit