Arvopapereita omistaa 881 000 taloutta
01.10.2003Tiedotusvälineille 1.10.2003
Suomalaisten kotitalouksien arvopaperiomistus on hieman laskenut parin vuoden takaisesta huipustaan. Pudotus johtuu osakkeita omistavien kotitalouksien määrän vähentymisestä. Sijoitusrahastoihin sijoittavien määrä on pysynyt lähes ennallaan. Tänä vuonna kotitaloudet ovat aikeissa lisätä hieman arvopaperisijoituksiaan. Tiedot käyvät ilmi Pörssisäätiön teettämästä haastattelututkimuksesta, jolla selvitettiin kotitalouksien säästämis- ja sijoittamiskäyttäytymistä.
– Osakkeita omistavien talouksien määrän väheneminen on huolestuttavaa, sillä kotimaiset osakkeenomistajat ovat erittäin tärkeitä suomalaisten yhtiöitten rahoittajia. Suurin osa suomalaisista pörssiyhtiöistä on kansainvälisessä mittakaavassa liian pieniä ja niiden osakkeiden vaihto liian vähäistä, jotta ne kiinnostaisivat ulkomaisia sijoittajia. Osakesäästämisen edellytyksiä ei pitäisi heikentää kiristämällä osinkojen verotusta, toteaa Pörssisäätiön toimitusjohtaja Sirkka-Liisa Roine.
Omistusten arvo 2 000-10 000 euroa
Kotitalouksista arvopapereita omistaa 37 % eli noin 881 000 taloutta. Pörssiosakkeita omistavia on 20 % ja sijoitusrahasto-osuuksia omistavia 18 % talouksista. Arvopapereiden markkina-arvo on yleisimmin 2 000 – 10 000 euroa. Vastanneista 35 % ilmoitti taloutensa omistavan yli 10 000 euron arvosta arvopapereita. Arvopapereita tässä tutkimuksessa ovat pörssiosakkeet, sijoitusrahastojen osuudet sekä joukkolainat.
Arvopapereiden omistajat 1990 – 2003 | Prosenttia kotitalouksista | ||||
1990 | 1992 | 1997 | 2001 | 2003 | |
Pörssiosakkeiden omistajat | 22 | 14 | 17 | 26 | 20 |
Sijoitusrahasto-osuuksien omistajat | 3 | 19 | 18 | ||
Arvopapereiden omistajat | 37 | 18 | 28 | 40 | 37 |
Lähde: Pörssisäätiön Kotitalouksien säästämistutkimukset 1990-2003
Osakkeita omistavista talouksista runsaat puolet omistaa vain yhden tai kahden yhtiön osakkeita. Keskimäärin kotitalouksilla on omistuksessa 3,5 yhtiön osakkeita (vuonna 2001 3,3). Osakesalkusta löytyy useimmin Nordean, Elisan, Nokian ja TeliaSoneran osakkeita. Osakesäästäjän osakesijoitukset ovat todellisuudessa hieman paremmin hajautettuja, koska monilla osakkeita omistavilla on myös sijoitusrahastojen osuuksia.
Pitkäjänteistä osakesäästämistä
Suomalaiset ovat pääasiassa pitkäjänteisiä osakesäästäjiä, 88 % vastaajista kertoi hankkineensa osakkeet etupäässä pitkäaikaisiksi sijoituksiksi. Osto- tai myyntitoimeksiantoja he olivat tehneet viimeisen vuoden aikana keskimäärin 2,3 kpl. Haastateltavat sanoivat hankkineensa osakkeet useimmiten oma-aloitteisesti ja 1990-luvulla.
Sijoitusrahasto-osuuksien omistajista 65 % ilmoittaa omistavansa yhdistelmärahastoja, 30 % osakerahastoja ja 20 % korkorahastoja. Sijoitusrahaston tärkeimmät valintakriteerit ovat rahaston hyvä maine ja historiallinen tuotto.
Kaikista kotitalouksista 13 % ja arvopapereita omistavista 29 % aikoo sijoittaa tänä vuonna arvopapereihin. Kaikista sijoituksia suunnittelevista 59 % aikoi sijoittaa sijoitusrahasto-osuuksiin ja 29 % pörssiosakkeisiin. Sijoitukset tehdään etupäässä säästöistä. Puolet vastaajista arvioi sijoittavansa alle 2 000 euroa.
Arvopapereita omistavista puolet omistaa sijoitusrahasto-osuuksia ja yli puolet osakkeita. Sijoitusrahastot ovat edelleen kasvattaneet suosiotaan. Vapaaehtoinen henki-, eläke-, säästö- tai sijoitusvakuutus on 48 %:lla arvopaperien omistajista eli 18 %:lla kaikista suomalaisista talouksista.
Arvopapereita omistavien sijoitukset | 1993 | 1997 | 2001 | 2003 |
Pros. arvopapereita omistavista talouksista | ||||
Pörssiosakkeet | 62 | 61 | 65 | 55 |
Sijoitusrahasto-osuudet | 3 | 11 | 44 | 50 |
Vapaaeht. henki-, eläke-, säästö-, sij.vakuutukset | * | 30 | 38 | 48 |
Säästö- tai sijoitustalletukset | 34 | 20 | 30 | 44 |
Sijoitus- tai vapaa-ajan asunto | 12 | 36 | 18 | 31 |
Säästäminen omaan asuntoon | 30 | 26 | 13 | 18 |
Joukkovelkakirjat | 12 | 11 | 9 | 9 |
Lähde: Pörssisäätiön Kotitalouksien säästämistutkimukset 1993-2003
Tutkimuksen mukaan eri arvopapereihin liittyvien peruskäsitteiden tuntemus on parantunut. Vaikeita käsitteitä vastaajille olivat korkorahasto, rahastoanti ja arvo-osuusjärjestelmä.
Kotitaloudet pitävät tiedotusvälineitä tärkeimpänä tiedon lähteenä talouselämän seuraamiseen. Internetin ja erityisesti yritysten kotisivujen merkitys on kasvanut.
Pörssisäätiön tutkimuksen on tehnyt TNS Gallup Oy. Tutkimus tehtiin 25.8.-6.9. haastattelemalla puhelimitse 1 000 satunnaisotoksella valittua henkilöä. Vastaavia tutkimuksia on tehty muutaman vuoden välein vuodesta 1989 lähtien.
Kotitalouksien säästämistutkimus (.ppt 204 kt)
Lisätietoja:
Pörssisäätiö, Sirkka-Liisa Roine
puh. (09)6689 1611
www.porssisaatio.fi
Kommentit