Osakesäästötilit vertailussa: Kuukausisijoittajan kaupankäyntikuluissa isot erot

Kuukausisijoittajalle arvoltaan pienten osakekauppojen tekeminen käy kalliimmaksi kuin suurten. Kun osakekaupan arvo on tuhat euroa, selviää sijoittaja Pörssisäätiön suosituksen mukaisella korkeintaan yhden prosentin kuluilla kaikissa pankeissa.

Artikkeli
7.4.2026
Lukuaika
4 min

Milloin viimeksi olet tarkistanut kulut, joita maksat sijoittamisesta? Kulujen vertaileminen sekä pienten kulujen tavoitteleminen kannattaa, koska kulut pienentävät sijoituspottia ja jarruttavat korkoa korolle -ilmiötä.

Pörssisäätiö vertaili osakesäästötiliä käyttävän osakesijoittajan kuluja pankeissa ja muilla palveluntarjoajilla. Vertailussa keskityttiin kuukausittain säännöllisesti sijoittavan kuluihin olettaen, että sijoittaja tekee yhden kaupan kuukaudessa Helsingin Pörssin tai kasvumarkkina First Northin osakkeeseen.

Vertailu tehtiin palveluntarjoajien verkkosivuilla esillä olevan yleisen hinnaston perusteella, ja tiedot poimittiin 31. maaliskuuta. Vertailussa ei huomioitu lyhytaikaisia kampanjahintoja tai asiakkuuden piirteitä, kuten jäsenyyksiä tai varallisuuden kokoa.

Mukaan otettiin Danske Bank, Mandatum, Nordea, Nordnet, OP ja Ålandsbanken. Monille tutuista pankeista joukosta tippuivat muiden muassa Aktia, S-pankki ja säästöpankit, jotka eivät tarjoa lainkaan osakesäästötiliä.

Avaaminen maksutonta, säilytyskin valtaosin

Osakesäästötiliä käyttävä voi joutua maksamaan kertamaksun tilin avaamisesta, kuukausittaisen säilytys- tai hallinnointimaksun sekä maksun jokaisesta kaupasta. Tällä haavaa yksikään vertailluista pankeista ei veloita tilin avaamisesta maksua.

Kuukausittainen hallinnointi- tai säilytysmaksukin näyttää olevan jäämässä historiaan. Vertailussa enemmistöllä eli Mandatumilla, Nordealla, Nordnetillä tai OP:llä ei kuukausimaksua ole lainkaan. Danske Bank veloittaa osakesäästötilistä joka kuukaudelta 2,0 euron hallinnointikulun ja Ålandsbanken säilytysmaksun 4,0 euroa.

Kun muuttujia on monta, pankkien vertailu on vaikeaa.

Välityspalkkiossa paljon muuttujia

Kun ostaa tai myy osakkeita, joutuu maksamaan palkkion, jota pankit kutsuvat kaupankäyntipalkkioksi tai välityspalkkioksi. Palkkion hinnoittelussa on monta muuttujaa, mikä käytännössä vaikeuttaa pankkien vertailua.

Melkein kaikilla palkkioon vaikuttaa osakevalikoiman laajuus – mitä rajatummat markkinat valitsee, sitä pienemmät palkkiot. Moni tarjoaa peruspaketissaan myös joitain kansainvälisiä markkinoita, mutta toisaalta OP:ssä osakesäästötilille ei voi ostaa lainkaan ulkomaisia osakkeita.

Yleensä osakekaupan palkkio lasketaan prosentuaalisesti kaupan arvosta, mutta melkein kaikki pankit ilmoittavat minimihinnan, joka kaupasta peritään. Palkkioon voi vaikuttaa myös kaupankäyntiaktiivisuus, kauppojen arvot ja aiemmin kertyneet palkkiot, joita seurataan kuukausittain tai vuosineljänneksittäin.

Taulukko 1. Kuukausisijoittajan osakekaupan palkkio osakesäästötilillä

PankkiPalkkio osakekaupastaMarkkinat
Danske Bank0,20 %, mutta vähintään 8 euroa, kun kaupan arvo on 0–25 000 euroa. Hinnoittelussa kaikkiaan kolme tasoa.Suomi ja 20 muuta maata (Alankomaat, Belgia, Espanja, Irlanti, Iso-Britannia, Italia, Kanada, Latvia, Liettua, Meksiko, Norja, Portugali, Puola, Ranska, Ruotsi, Saksa, Sveitsi, Tanska, USA, Viro)
Mandatum0,05 %, mutta vähintään 10 euroa. Kuusi hinnoittelutasoa, joihin vaikuttavat kaupankäyntiaktiivisuus, varojen määrä ja markkinoiden laajuus.Helsinki, Tukholma, Oslo, Kööpenhamina, New York, Lontoo, Toronto, Zürich
Nordea1,0 % katto. Neljä hinnoittelutasoa edellisen vuosineljänneksen kaupankäyntiaktiivisuuden ja kulukertymän mukaan.Helsinki, Tukholma, Oslo, Kööpenhamina
Nordnet0,15 %, mutta minimissään 7 euroa, kun edellisessä kuussa 1–10 kauppaa. Hinnastossa neljä tasoa.Helsinki
OP0,15 %, mutta vähintään 5 euroaHelsinki
Ålandsbaken0,25 %, mutta vähintään 8 euroaHelsinki

Pienet kaupat usein kalliita

Vertailussa oletettiin, että osakesäästötilille ostetaan tai myydään kotimaisia osakkeita kerran kuukaudessa 20, 100, 300, 500 tai 1 000 eurolla. Palkkion hinnoittelu on tapahtumakohtainen, joten kannattaa muistaa, että sijoittaja maksaa lopulta kulut kahteen vertaan – osakkeiden ostosta ja myynnistä.

kerää säästöjä ja tee kaupat vasta isommilla summilla.

Vertailun mukaan arvoltaan pienten osakekauppojen tekeminen käy kalliimmaksi kuin suurten (ks. taulukko 2.). Se tarkoittaa, että usein sijoittajan kannattaa kerryttää kuukausittain rahaa osakesäästötilille, mutta tehdä kauppoja vasta suuremmilla summilla.

Isoin kuluhaitari pankkien välillä on arvoltaan 20 euron kaupassa – josta kuluja menee 1–50 prosenttia kaupan arvosta. Pieniä osakekauppoja tekevän kannattaa valita Nordea, jolla on 1 prosentin kulukatto. Suurimmat palkkiot perii Mandatum, jolle 20 euron sijoituksesta joutuu maksamaan kuluja jopa 10 euroa eli 50 prosenttia kaupan arvosta. 

Taulukko 2. Palkkio osakekaupasta osakesäästötilillä kaupan arvon mukaan (% kaupan arvosta)

Pankki20 euroa100 euroa300 euroa500 euroa1 000 euroa
Danske Bank8 euroa (40 %)8 euroa (8 %)8 euroa (2,7 %)8 euroa (1,6 %)8 euroa (0,8 %)
Mandatum10 euroa (50 %)10 euroa (10 %)10 euroa (3,3 %)10 euroa (2,0 %)10 euroa (1,0 %)
Nordea0,2 euroa (1,0 %)1 euro (1,0 %)3 euroa (1,0 %)5 euroa (1,0 %)8 euroa (0,8 %)
Nordnet7 euroa (35 %)7 euroa (7 %)7 euroa (2,3 %)7 euroa (1,4 %)7 euroa (0,7 %)
OP5 euroa (25 %)5 euroa (5 %)5 euroa (1,7 %)5 euroa (1,0 %)5 euroa (0,5 %)
Ålandsbanken8 euroa (40 %)8 euroa (8 %)8 euroa (2,7 %)8 euroa (1,6 %)8 euroa (0,8 %)

Tonnin kaupat edullisimmat

Myös 100 ja 300 euron kuukausittaisissa kaupoissa pienimmän palkkion ottaa Nordea. Kalleimpana pysyy Mandatum, jonka minimipalkkio on 10 euroa.

Pankkien palkkioiden erot alkavat supistua, kun osakekaupan arvo on 500 euroa. Silloin Nordea saa rinnalleen OP:n, joilla kummallakin kulut ovat 1 prosenttia. Kalleimpana pysyy Mandatum, joka perii 2,0 prosentin kulun.

Tuhannen euron kuukausisijoituksessa kaikki pankit täyttävät Pörssisäätiön suosituksen, jonka mukaan osakekaupan palkkion ei tulisi ylittää 1 prosenttia kaupan arvosta. Tuhannen euron kaupoissa edullisin on OP, jonka minimipalkkio on 5 euroa ja kallein Mandatum.

Kiinnostaako sijoittaminen ja vaurastuminen? Tilaa Pörssisäätiön uutiskirje.

Kirjoittajat

Sarianna Toivonen Viestintäpäällikkö
Linnea Zeeshan Markkinoinnin asiantuntija